Rollery i wałki – jak dobrać odpowiedni produkt dla siebie?

04.07.2017


Podstawą każdego dobrego rolowania, zarówno przed treningiem, jak i po nim, jest odpowiedni dobór wałka. Jest to niezwykle istotna sprawa, ponieważ dobrze dobrany roller może zdziałać cuda. Dobrany jednak niewłaściwie może nawet zrobić krzywdę.

Najważniejsze cechy, jakie musimy wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu to: – twardość, – rozmiar, – powierzchnia, – maksymalne obciążenie.

Twardość

O twardości rollera decydują dwa czynniki: materiał, z jakiego został wykonany (np. EVA czy EPE) oraz gęstość tego materiału – im większa, tym twardszy i cięższy jest wałek. Większa gęstość oznacza też mniejsze odkształcenia wałka. Dodatkowo, wałek może posiadać twardy wewnętrzny rdzeń, co również ma znaczenie w masażu – pozwala na skuteczniejszy masaż głęboki.

Twarde wałki dedykowane są osobom: – wytrenowanym, – o mniejszym napięciu mięśniowym, – o bardziej rozbudowanych mięśniach.

Miękkie wałki przeznaczone są dla osób: – początkujących, – o bardzo szczupłej sylwetce, – o niedużej masie mięśniowej, – z niskim progiem bólu.

Twardość możemy wyrazić w skali Shore’a (od 0 do 100 stopni), dzięki czemu łatwo porównać ze sobą różne dostępne na rynku rollery.

Rozmiar

Rozmiar wałka to dwie wartości: długość i średnica. Długość jest istotna jeśli na przykład chcemy rolować całe plecy prostopadle – długi wałek (70 cm i więcej) obejmie wtedy całą masowaną powierzchnię. Mniejsze wałki są jednak o wiele bardziej poręczne i precyzyjne – wykorzystując je łatwiej można skoncentrować się na konkretnej grupie mięśni. Są też wygodniejsze w przechowywaniu. Można je bez problemu zabrać ze sobą na trening czy w podróż. Kompromisem może być wałek skręcany.

Powierzchnia

Powierzchnia rollera może być gładka lub posiadać mniejsze i większe wypustki, których zadaniem jest dotarcie do głębokich warstw mięśni. Gładki roller jest przyrządem bardziej uniwersalnym. Można wykorzystać go do masażu różnych partii ciała. Wałek z wypustkami wymaga większej wprawy i nie nadaje się do wszystkiego (raczej nie zaleca się go np. do masażu okolic kręgosłupa). Dzięki wypustkom możemy w pracować z punktami spustowymi, czyli włóknami mięśniowymi o wzmożonym napięciu, wyczuwalnymi jako „ziarnka ryżu” czy guzki. To powoduje skuteczne rozluźnienie mięśni i struktur powięziowych.

Maksymalne obciążenie

Rollery są bardzo wytrzymałymi przyrządami. W przypadku większości z nich maksymalna waga użytkownika wynosi 200 kilogramów i więcej. Wyjątkiem są najlżejsze i najbardziej miękkie wałki, wykonane z materiału EPE, których dopuszczalne obciążenie to 120 kg. Mimo swej dużej wytrzymałości każdy roller odkształci się z czasem. Szybciej spotka to wałki miękkie o mniejszej gęstości użytego materiału. Wciąż mówimy jednak o naprawdę długim okresie czasu i nie trzeba obawiać się, że nasz wałek „zużyje się” za szybko.

Masaż powięziowy przy użyciu rollera jest niezwykle skuteczny i łatwy do zastosowania samodzielnie w domu i na siłowni. Pozwala polepszyć sprężystość powięzi, rozluźnić mięśnie po treningu i uśmierzyć ból. Dlatego warto dobrze zastanowić się, jakiego wałka potrzebujemy i zainwestować we właściwy sprzęt.

 
FS102 HMS
 
FS102 HMSFS105 HMSFS109 HMS